Evlilik İçinde Aşkı Canlı Tutmanın Yolları Nelerdir ?

Evlilik İçinde Aşkı Canlı Tutmanın Yolları Nelerdir sorusuna cevap bulmak için evliliğin neden gerekli olduğu üzerine biraz konuşalım.


Evlilik toplumun sürdürülebilir kültür ve gen aktarımı için yasal bir gereklilik olduğu kadar toplumsal da bir gerekliliktir. Kişilerin sosyal statülerinin güvenilirliğini artıran ve gündelik yaşam içinde daha düzenli bir hayat sürmelerini sağlayan özel bir kurumdur. Yasalar nezdinde karmaşanın olmaması açısından; doğru sınıflandırma ve pek çok zaman da akrabalık bağlarının, veraset kanunlarının doğru ve adil uygulanabilmesi için gereklidir.

Günümüzde evlilik yaşı gittikçe büyüdüğü gibi yasal bağı gerekli görmeyen insanların  da sayıları oldukça artı. Buna rağmen evlenmek ve bir ömür bir insan aynı hayatı paylaşmak, hala en genel geçer birlikte yaşam seçimidir.Evlilik bağı aşkla kurulan bir bağdır. Mantık evliliği yapan çiftler  varsa da yüzde doksan evliliklerin çoğu aşka bağlıdır. Yada en azından evliliğe karar verirken hissedilen o güçlü duygu çok önem taşır.


Elbette pek çok duygu gibi aşk da zamanla yoğunluğunu yitirir. Aşk duygusu azaldıktan ya da o ilk heyecan bittikten sonra eğer aşk yerini başka duygulara dönüştüremezse evlilik içindeki sevgi tükenip çatışmalar yaşanmaya başlanır. Halbuki aşkı canlı tutmak oldukça kolaydır.


Öncelikle kendi içimize bir dönmemiz gerekir. Biz eşimizden ne istiyoruz? Acaba o istediğimiz şeyi eşimize sunuyor muyuz?


Her sorunun cevabı kendimizde gizlidir aslında. Bizler karşıdan beklemeyi bırakıp harekete geçen taraf olursak sadece eşimizle değil herkesle ilişkimizde çok başarılı ve mutlu oluruz. Ancak eşlerimiz biraz daha fazla ilgi ve özeni hak eden hayat arkadaşlarımızdır.


Yapılacak ilk şey kendimize özen göstermeyi bırakmamaktır. Her daim çekici, bakımlı ve etkileyici olmaya devam etmek şarttır. Düşünsenize evlenirken kaç kiloydunuz, nasıl giyiniyordunuz? Ya şimdi?


Evlilikte yaşın ve yılların problem olmaması için hayatımızdan küçük Sürprizleri eksik etmemekte fayda vardır. Zaman zaman özel kutlamalar, bütçemize göre hediyeler ve asıl önemli olan o sevgi sözleri ve davranışlarıdır.


Sürprizler her zaman sevgimizi ifade etmenin bir yolu olarak kullandığımız kurgulardır. Hediye de her zaman sevdiğimiz için alınan eşyalardır. Bu hediye ve eşyaları eşlerimizi iyi tanıdıkça daha onlara özel hale getirebilir her yaptığımız sürprizi eşimizi bize daha çok bağlayacak hale dönüştürebiliriz.


İşin özü birlikte yaşamaya karar verdiğimiz kişiden ve kendi mutluluğumuzdan vazgeçmemektir.


Haydi aynanın karşısına!

10 görüntüleme0 yorum
evlenmeteklifiankara.com