İlginç Düğün Gelenekleri

Dünyada değişen yaşam ve anlayış şekilleri yüzünden hayli İlginç Düğün Gelenekleri oluşmuştur. Dikkat çekici bir kaçını inceleyelim.

Yine bu konuda da ilk bilgilerimiz Mısır medeniyetinden öğrendiklerimizdir. Kesin olan şey düğünlerin kalabalık olmasının her yerde kabul görmüş olmasıdır. Düğünler hem kalabalık davetliler huzurunda hem de uzun günler boyunca sürermiş. Bunun  iki nedeni varmış: Düğün ne kadar uzun sürer ve ne kadar kalabalık olursa , kötü ruhlar çiftten o kadar uzaklaşır onları rahat bırakırmış. Bu da çiftlerin birbirlerini seveceklerini uzun süre beraber olacaklarını gösterirmiş. İkinci husus ise kalabalık düğünlerin çiftlerinin çok çocuklarının olacağı ve bolluk bereket içinde yaşayacaklarına inanılmasıymış.   Sadece bazı devirlerde Yahudi aileleri kendi aile efradı içinde  Düğün törenlerini gerçekleştirmişlerdir.İlk ‘ İlginç Düğün Gelenekleri’den biri, Mısır’da dişinin bugün de bizim yüzük parmağı olarak bildiğimiz parmağına bir ip bağlanmasıdır. Bu ritüelin detayları Nişan Yüzüğü yazımda bulunabilir.


Eski Yunanda Evlenmek isteyen kadın ve erkekler karanlık, büyük bir odada buluşurlar, erkekler, kadınların yüzlerini hiç görmeden, eşlerini seçerlerdi. Düğünler kız babasının erkeğe Çeyiz vermesi, erkeğin de kızın ailesine değerli taşlar vermesiyle biterdi. Eğlence ve özel tören ve eşin görerek seçilmesi sadece asillerin hakkıydı.


Japon geleneklerinde evliliğin tescillenmesi mutlaka aynı kaptan bir şey içilmesi ile olur. Tüm tören bu an üzerine kurulur. Gelinler düğün boyunca bir kaç farklı renkte kıyafet giyerler. Ancak ilk gelinlik mutlaka beyazdır. Ve başlarında kaynanayı kıskandıklarını ifade eden bir başlık olur. Ama bu başlığın bir amacı da kaynanaya saygıdır.


Hindistan düğünleri birçok ritüel birden vardır.Mümkün olduğunca renkli kıyafetler giyilir. Bu davranışın bereketi çektiği düşünülür.Düğünden önce yapılan ilk merasimde, gelinle damat birbirlerine yüzüklerini verir ve aileler de tatlı ikram ederler. Ama envai çeşit tatlı sunulur. Bu mutluluğun ilk adımı sayılır. Düğün öncesi bir başka törende, gelinin bilekleri, elleri ve ayakları kınalanır. Elbette yöresel motiflerle… Düğün gününde ise gelin ile damadın çiçekten kolyeleri birbirlerine takması ile kadın erkeği eşliğe kabul etmiş olur.


Jameika’da düğüne tüm çevre katılır. Sokaklara dökülen halk gelini görmek için izdiham yaratır. Bu bakımdan gelinin kıyafetinde renk tercihi olmazken , özel bir kıyafet seçilmeye dikkat edilir. Kıyafet ne kadar çok beğenilirse o kadar çok mutlu olunacağı inancı hakimdir. Düğünün nerede ise tümü gelinin tüm köy veyahut kasabada gezdirilmesi ve bolca kek dağıtılması şeklindedir. Tabi her yer çiçekler ve hindistan cevizi ile süslenmektedir.


Kuzey Avrupa’da ise bazı ülkelerde , gelinin evinin arka bahçesine bir ağaç dikilir. Ağaç renkli ip, bez ve yine renkli yumurta kabuklarıyla süslenir. İnanışa göre o gelin bu ağacın yaşadığı süre boyunca yaşayacaktır. Düğün bu ağacın dikilmesi ile başlayabilir.


Sonuç olarak yapılan her şey evliliğin kutsanması için evrenin yardımını istemektir. Hemen her toplum evliliği benimsemiş ve kendi inançları doğrultusunda kutsamışıtr.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
evlenmeteklifiankara.com